| Home | Contact Us | Tables | Sponsors | Pitches | Club Honours | Members Area |
 
         
     
   
   
   
   
   

Division / Cup
Fixture
Referee
K.O.
FIXTURES - Saturday 16th December 2017
UCFL Premier Division
VEC FC
IDLE

UCFL Division 1
VEC 2nds -v- Lakeview Swans
in VEC Terenure
B. Coleman
OFF
opposition granted late postponement
UCFL Division 3A
VEC 3rds -v- Drimnagh Celtic
in VEC Terenure
M. Fay
12.30 pm
CUP DRAWS
Sidney Bedlow Cup
2nd Round
(last 16)
VEC 3rds -v- Dunshaughlin Yths OR Castle Cel. 2nds
tbc
Challenge Cup
3rd Round
(last 16)
VEC 1sts -v- CMH FC
tbc

Full 3rd round Draw (last 16):

Rialto FC v Liberties FC OR Beech Park FC
Harding IF FC 2nds OR Blackrock College v South William St. Celtic
Castle Celtic 2nds v Drumcondra AFC OR Booterstown United
Harding IF FC v Rathmichael FC
Coolock Village FC v Portmarnock AFC
Sandford/St Mary's OR Arthur Griffith Park v Lakeview Swans FC
Dunshaughlin Youths FC OR Castle Celtic v FCAtletico Malahide
VEC FC v CMH FC

Full 2nd round Draw (last 32):

Atletico Malahide 4-2 VEC FC 2nds
Beech Park FC 2nds 0-8 Coolock Village FC
Clontarf Athletic 1-2 VEC FC
Drumcondra AFC v Booterstown United
Drumcondra AFC 2nds 4-6 Castle Celtic 2nds
Dunshaughlin Youths FC v Castle Celtic
Dynamo Ridgewood 1-4 CMH FC
Glasnaion FC 1-5 Rathmichael FC
Harding IF FC 4-0 Shelbourne AFC
Harding IF FC 2nds v Blackrock College FC
Lakeview Swans FC v Ballyowen Celtic (withdrawn)
Liberties FC v Beech Park FC
Portmarnock AFC 5-1 York Road FC
Sandford/St Mary's v Arthur Griffith Park FC
South William Street Celtic 7-1 Arthur Griffith Park FC 2nds
Strand United 0-1 Rialto FC

1st round Results:

VEC  3rds   2-6   Dunshaughlin Yths.
Drimnagh Celtic  1-6  Castle Celtic
Cashel Celtic   1-3   Clontarf Athletic
Lazio  F.C.  0-11  Arthur Griffith Park F.C.
Aston Village F.C.   0-3   Harding IF F.C.
Shelbourne SSC  F.C.  3-4  Rathmichael F.C.
Drumcondra AFC 2nds 6-1  Riverside Utd.
Sth. William St. Celtic  7-3  Frankfort  F.C.
Aston Village 2nds 2-3 Blackrock College F.C.
Atletico Malahide   3-2 aet   Walkinstown Athletic
Glasnaion F.C.   5-0  Benbulbin Utd.
Beech Park 2nds  3-2  Oldbury  F.C.
Portmarnock AFC  2-0  Rathmines Roosters  F.C.
Coolock Village F.C.  7-0  St. Maelruan's F.C.
St. Anthony's Utd.   0-10   VEC  F.C.
Beech Park F.C.  4-1  Swords Manor  F.C.

BYES  :   Liberties F.C., Rialto F.C., Lakeview Swans F.C., Shelbourne AFC,  VEC 2nds, Harding IF 2nds, Drumcondra AFC, Strand Utd., Booterstown Utd., Sandford / St. Mary's F.C., Arthur Griffith Park 2nds, Dynamo Ridgewood F.C., CMH  F.C., York Road F.C., Castle Celtic 2nds  &  Ballyowen Celtic.

RESULTS for VEC 1sts
Challenge Cup
2nd Round
Clontarf Ath. -v- VEC FC
in Baskin Lane
K. Campbell
Won 2-1
Challenge Cup
1st Round
St. Anthony's Utd. -v- VEC 1sts
in Lein Rd. Harmondstown
A. Singleton
Won 10-0
UCFL Premier Division
VEC -v- Glasnaion FC
in VEC Terenure
T. Shannon
Won 3-0
UCFL Premier Division

Rathmichael -v- VEC
in IADT, Dun Laoghaire

T. Shannon
Lost 1-2
UCFL Premier Division

Aston Village v- VEC
in Malahide Castle

J. O'Hanlon
Lost 0-1
UCFL Premier Division

Beech Park v- VEC
in St. Catherine's Park, Lucan

A. Fleming
OFF
UCFL Premier Division
VEC -v- Castle Celtic
in VEC Terenure
B. Coleman
Lost 3-5
UCFL Premier Division
VEC -v- Rathmichael FC
in VEC Terenure
T. Shannon
P.Power, G.Smart
Won 3-2
UCFL Premier Division
VEC -v- Arthur Griffith Park FC
in VEC Terenure
J. O'Hanlon
J.J.Walsh, L.Wells
Won 2-1
UCFL Premier Division
Harding IF -v- VEC
in Ringsend Park
K. Butterly
J. Dalton, A. Fleming
Lost 1-2
FAI Junior Cup
2nd Round
Ballyogan Celtic (AUL) -v- VEC
in Ballyogan Park
Pat McCabe
3-3 aet
Lost 4-5 on pens.
LFA Junior Cup
2nd Round
VEC -v- Cherry Orchard
in VEC Terenure
K. Campbell
2-2 aet
Lost 3-5 on pens.

LFA Junior Cup
1st Round
Newlands / Castle Park -v- VEC
in Corkagh Park
no. 2
P. Kavanagh
Won 6-1
LFA SENIOR Cup
Usher Celtic -v- VEC
in DIT Grangegorman

AUL Officials
Lost 0-3
RESULTS - VEC 2nds
UCFL Division 1
Rialto FC -v- VEC 2nds
in Dolphin Road
P. Power
Won 2-0
UCFL Division 1
Shelbourne SSC -v- VEC 2nds
in 31 St. Anne's Park, Raheny
J. McDonnell
Lost 1-5
UCFL Division 1
VEC 2nds -v- Shelbourne SSFC
in VEC Terenure
S. Farrell
Lost 0-5
UCFL Division 1
VEC 2nds -v- Liberties FC
in VEC Terenure
P. Lang
Lost 0-4
UCFL Division 1
VEC 2nds -v- Blackrock College FC
in VEC Terenure
Lost 2-6
UCFL Division 1
Rialto FC -v- VEC 2nds
in Dolphin Road
C. McCarthy
OFF
UCFL Division 1
Swords Manor -v- VEC 2nds
in Brackenstown Road
Lost 3-2
UCFL Division 1
Lakeview Swans -v- VEC 2nds
in Bushy Park
P. Lang
Drew 1-1
UCFL Division 1
VEC 2nds -v- Shelbourne AFC
in VEC Terenure
A. Singleton
Lost 3-0
UCFL Division 1
VEC 2nds -v- Rialto FC
in VEC Terenure
T. Shannon
Drew 4-4
UCFL Division 1
Clontarf Ath. -v- VEC 2nds
in Baskin Lane
A. Spierin
Lost 0-1
UCFL Division 1
Liberties FC -v- VEC 2nds
in Brickfields Park
A. Fleming
Lost 0-4
Challenge Cup
2nd Round
Atletico Malahide -v- VEC 2nds
in Malahide Castle
G. Hickson
Lost 4-2
RESULTS - VEC 3rds
UCFL Division 3A
Olbury -v- VEC 3rds
in Aylesbury Park, Tallaght
C. McCarthy
OFF
UCFL Division 3A
VEC 3rds -v- Strand Utd. 2nds
in VEC Terenure
N. Valentini
Lost 4-3
UCFL Division 3A
VEC 3rds -v- Sandford/St. Mary's2nds
in VEC Terenure
P. Lang
OFF
UCFL Division 3A
VEC 3rds -v- Castle Celtic 2nds
in VEC Terenure
K. Travers
OFF
UCFL Division 3A
Lazio -v- VEC 3rds
in Tallaght Community School
A. Wardick
Lost 5-2
UCFL Division 3A
Frankford FC -v- VEC 3rds
in St. Anne's Park, Raheny
tbc
Lost 0-3
UCFL Division 3A
Drimnagh Celtic -v- VEC 3rds
in Brickfields Park
C. McCarthy
Conceded
UCFL Division 3A
Lazio FC -v- VEC 3rds
in Mutton Lane, Tibradden
G. Smart
OFF
UCFL Division 3A
VEC 3rds -v- Superfriends AFC
in VEC Terenure
A. Wardick
Lost 9-1
UCFL Division 3A
VEC 3rds -v- Drumcondra AFC 2nds
in VEC Terenure
S. Farrell
Lost 8-1
Challenge Cup
1st Round
VEC 3rds -v- Dunshaughlin Yths.
in VEC Terenure
P. Power
Lost 6-2

VEC pitches are subject to inspection on day of game

Check if Local Authority Pitches are playable